Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

MERYEM ANA

meryem-ana resimleri
  Meryem Ana Tanıtımı
  Meryem Ana Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Meryem Ana Rehberi
  Sizden Gelenler
 
TANITIM - MERYEM ANA

 

 

 

Meryem Ana Evi, İzmir Selçuk'taki Bülbüldağı'nda İsa'nın annesi Meryem'in son yıllarını St. Jean (Yuhanna) ile birlikte geçirdiğine inanılan bina (ev) ve yanındaki kilisedir. Burası Hıristiyanlar için hac yeridir. Bugüne kadar birçok papa tarafından da ziyaret edilmiştir.

Meryem'in mezarının da Bülbüldağı'nda olduğuna inanılır.

Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, Küçük bir Bizans Kilisesi bulunmaktadır. İsa Peygamber’in annesi Meryem’in burada yaşadığına ve 101 yaşında öldüğüne inanılır.

Meryemana evi, Hristiyanlar yanında Müslümanlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa dilenir, adaklar adanır. Evin bulunuş öyküsü de oldukça ilginçtir.

Öykü şöyle ;

Hz.İsa, çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce annesini, arkadaşı olan St. Jean’a emanet eder. Hz.İsa’nın çarmıha gerilişinin ardından hristiyanlık dinini yaymakla görevli olan St. Jean Kudüs’de yaşamanın sakıncalı olacağını düşünerek Meryem Ana’yı zamanın büyük kentlerinden olan Efes’e getirir. Bülbül dağının eteklerinde, ormanlık alan içinde bir taş kulübeye saklar. St.Jean, Meryem Ana’ya gizli gizli yemek getirir. Son zamanlarını bu kulübede geçirdiği düşünülen Meryem Ana tam 101 yaşına kadar bu evde yaşar.

St.Jean (Yuhanna) Meryem Ana’yı öldüğünde Bülbül dağı eteklerine sadece kendi bildiği bir yere gömmüştür.

Günlerden birgün Alman bir rahibe rüyasında Meryem ana’nın evini görür. Rahibenin tarifleriyle bu evin Efes’de Bülbül dağı eteklerinde olduğu düşünülerek buraya gelinir ve bugünkü Meryemananın Evinin olduğu yerde araştırma yapılır, bu ev bulunur.

Hiristiyanlar tarafından kutsal mekan ve haç yeri olarak kabul edilen evin yanına sonradan haç şeklinde bir de kilise inşa edilir.
 
Müslümanların da ziyarette bulunduğu Meryem Ana'nın evi görülmeye değer. Özelliklede Hıristiyanların ziyaretlerinde yaşadıkları duygulara tanıklık yapmak oldukça ilginçtir.

 


Meryem Ana Tanıtımı
  Meryem Ana Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Meryem Ana Rehberi
  Sizden Gelenler 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI