Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFA  |  ROTA  |  TARZ  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

FIRAT VE DİCLE

firat-dicle resimleri
  Fırat Dicle Tanıtımı
  Fırat Dicle Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Fırat Dicle Rehberi
  Sizden Gelenler
 
TANITIM - FIRAT VE DİCLE

 

 

  Fırat Nehiri  :   Doğu Anadolu’nun en önemli akarsuyudur.

Erzurum’un 30 km doğusunda Dumlubaba dağındaki Dumlubaba kaynağından çıkan Karasu Nehri(yöre halkı bu nehire de Fırat demektedir) Van Gölünün kuzeyindeki Aladağlar eteklerinden doğup gelen Murat Nehri ile Keban Barajında birleşerek asıl FIRAT NEHRİ' ni oluştururlar.
Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irak’ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt’ül-Arab’ı oluşturur ve Basra Körfezi’ne dökülür. Fırat'ın toplam uzunluğu 2800 km.dir.
Nehrin en önemli kolları Murat ve Karasu Nehirleridir

Murat Nehri :
Murat Nehri

Murat nehrinin Elazığ-Palu İlçesi civarında Keban Baraj Gölü’ne karıştığı noktaya kadar olan uzaklığı yaklaşık 500 Km.dir. Fırat’ın en önemli koludur. İlk kaynaklarını Van Gölünün kuzeyindeki Aladağ’ın kuzey eteklerinden alır. Gülizar Yaylalarından gelen pek çok suyu da toplar. Peri Çayı bunların en önemlisidir.

peri çayı
Peri Çayı
Saniyede ortalama 100-200 m3su akıtan Peri Çayı, Bingöl’ün Şeytan dağlarından doğar. Munzur dağlarından çıkan Munzur suyu ile birleşerek İl sınırlarımız içerisinde Murat Nehrine katılır.

Murat nehri, Ağrı’dan geçtikten sonra Güneybatıya yönelir. Bingöl’ün Genç İlçesini geçerek Elazığ topraklarına girer. Sürekli batı yönünde akarak Palu ilçesine ulaşır ve Keban Baraj Gölüne dökülür.

Karasu Nehri :

Erzurum'un  30 km doğusunda Dumlu Dağından çıkan Karasu Nehri, Keban Barajında Murat Nehri ile birleşerek Fırat Nehri adını alır. Karasu Nehri Erzincan'da halk arasında "Fırat" olarak anılır.

 

 

  Dicle Nehri :  Türkiye'de doğup birçok kolları olan ve Irak topraklarına geçerek orada Fırat’la birleşip Şattülarap’ta Basra Körfezi'ne dökülen bir nehirdir. Nehir ana kaynaklarını Doğu Anadolu dağlarından ve dipten sızma yoluyla Elazığ yakınlarındaki Hazar (Gölcük) gölünden alır. Hazar Gölü’nün Güneydoğusundan süzülen sular, Dicle Havzasının üç deresinden biri olan Behremaz Deresi ile birleşerek Dicle Nehrinin ilk kaynağını teşkil eder. Maden dağlarından ve Behramaz ovasının ortasından kuzeydoğu yönünde akan nehir, önce doğuya, sonra güneydoğuya yönelerek Maden İlçesini geçer ve İl sınırları dışına çıkar.

Toplam uzunluğu 1900 km’dir ve Türkiye’nin önemli akarsularındandır.

dicle nehri

 

Hazar Gölü (Gölcük): 

Hazar gölü afiş b

 

 

Elazığ ' ın Güneydoğusunda bulunan ve İl merkezine 25 Km. uzaklıkta, Elazığ-Diyarbakır karayolu na paralel olan Hazar Gölü, tektonik bir göldür. Güneyinde Hazarbaba Dağı bulunan göl, Uluova dan Mastar Dağlarıyla ayrılır. Denizden 1250 mt. yükseklikteki gölün uzunluğu yaklaşık 22 Km. en geniş yeri ise 5-6 Km. dir Yüzölçümü 86 Km2. yi bulan gölün derinliği 200-250 metre arasında değişmektedir. Hazar Gölünden turistik ve ekonomik olarak yararlanılmaktadır.

Hazar Gölü Hamile Kadın Efsanesi

Çok eskilerde şu an Hazar Gölü'nün olduğu yerde hamile bir kadın yaşar.Dönem kıtlık devri,kadın bir köye gider,mis gibi ekmek kokuları çarpar burnuna.Dayanamayıp oradaki evlerden ekmek ister ama çok cimri olan bu köy halkı kadına ekmek vermez.Bunun üzerine kadın elini evlerin eşiğine koyup "inşallah bu köy su keser ben de taş keserim" diye beddua eder.Allah duasını kabul eder ve köy sular altında kalır.Kadında dağa dönüşür.Hazar Baba olarak da bilinen bu dağ Elazığ'ın her yerinden görünür ve gerçekten de saçları,yüzü,karnı,ayakları hatta elbisesinin kırışıklarıyla tam bir kadın görünümündedir.Batık şehir hakkında da çalışmalar yapılmaktadır.Sular çekilince zaman zaman şehir ortaya çıkar Evliya Çelebi buranın ticaretle uğraşan gayri Müslim bir köy olduğu ve kilisesinde mumyalanmış bir eşek olduğunu eserinde belirtmiştir.

reklam-alani resimleri

Fırat Dicle Tanıtımı
  Fırat Dicle Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Yakın Çevre
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Fırat Dicle Rehberi
  Sizden Gelenler 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI